За лого и лицето на нашето дружество се използва маслиновото дърво
Маслината е най-старото известно култивирано дърво в историята на човечеството. То е споменавано в Библията, и е било от потопът, може би, даже до сега най-общият знак за Мир. То винаги се е смятало за едно от най-полезните дървета в Палестина, която се описва като страна изобилна на маслини и мед. Никое друго дърво не се е споменавало по-често в Гръцките и Римските писания. Това дърво трае дълго време и е постоянно зелено, знак за хубаво и трайно благочестие. Маслинените дръвчета стават символ на плодотворността на праведните (Пс. 52:8; Пс.51:10)а заедно с гълъба в Битие 8:11 се превръщат в трайни символи на приятелството и мира.
От дървесината на маслиновото дърво и днес се правят изящни мебели. След като изсъхне добре, зърнестият дървесен материал може да се полира.
Факти от гледна точка на Християнството
В Библията маслиновото дърво е символ на възраждането, връщането и възкресението. Когато Ной пуснал гълъб от кораба, който построил по поръка на Бог, птицата се върнала с маслиново клонче в човката – водите на Потопа се оттеглили от сушата и човешкия род можел да се възроди.
За древните египтяни маслиновото дърво е било свещено. Почитали го като символ на мъдрост и зрялост, за тях то било символ на справедливостта.
Маслиновото дърво е било свещено и за древните елини. Свещената гора на Олимпия била маслинова. Древните гърци украсявали с венци от маслинови клонки главите на олимпийските шампиони. За елините маслината символизира мира и благополучието.
Заслужава внимание фактът, че от клона на една маслина Херакъл направил непобедимия си боздуган. В този случай маслината се свързва с победата над враговете.
Маслото, добивано от плода на дървото винаги е било високо ценено и се е ползвало при ритуалите на миропомазване на крале, свещеници и болни. Изразът „Месия” /”Спасител”/ означава на еврейски „Помазан”. В християнската традиция се назовава „елей” сместа от чист зехтин и ароматни есенции. Използва се в почти всички ритуали на църквата.
От гледна точка на други религии и обичай
В ислямската култура маслината и смокинята са дърветата от Райските градини.
В Древен Рим маслиновите клони са символ на богинята на мира Пакс. По време на триумф, когато по улиците на града дефилирали победоносните армии, войниците носели маслинови клонки в чест на победата и на богинята Атина / Минерва.
По време на Олимпийските игри маслиновото клонче се приемало като знака на победата.
Интересна е легендата за даване на името на град Атина, която е свързана с това растение. Според древния мит, между Посейдон - богът на морето и Атина - богинята на мъдростта, се разгорял спор кой от тях да даде името си на областта Атика и главния му град. Повелителят на боговете Зевс, наредил всеки да даде на жителите на оспорваната територия дар и в зависимост от неговата полезност, хората сами да направят своя избор. Посейдон създал солен извор и от неговите води се появило чудно животно – прекрасен кон. Атина сътворила сладък извор и от него израснало маслиново дърво. Хората предпочели дара на Зевсовата дъщеря. Богът на морските стихии не се разсърдил на атиняните и приел техния избор. От този момент маслината символизира помиряването и безсмъртието.
По-долу можете да разгледате как е изградена бизнес кореспонденцията върху гореописания символ използван за лице на Форест 2000 ООД.
На 01.10.2010 стартира изграждането на модерната административно-произведсвена складова база на Форест 2000 ООД намираща се в землището на село Игнатиево, ...
4.04.2011